Victorie spectaculoasă la Botoșani

Dinamo reușește o victorie neașteptată în Moldova, scor 3-2 împotriva echipei din Botoșani. Golurile dinamoviștilor au fost marcate de Balthazar Pierret(x2) și Geani Crețu, la probabil cea mai bună partidă din tricoul alb-roșu.

În minutul 38, la 1-1, „câinii” au solicitat o lovitură de la 11 metri. Ce s-a întâmplat? Steliano Filip a „aruncat” în careu un balon recentrat apoi cu capul de Jonathan Rodriguez, Cu ajutorul brațului drept, Șeroni a blocat mingea între mână și șold.

Deși brațul se afla într-o poziție firească, Șeroni s-a ajutat în mod evident de mână pentru a opri balonul. Astfel, arbitrul Andrei Moroiță avea circumstanțe pentru acordarea loviturii de pedeapsă, dar a lăsat jocul să continue.

„Din punctul meu de vedere, e penalty indiscutabil!”, a punctat comentatorul Orange Sport Bogdan Cosmescu.

Înainte de finalul primei reprize, la scorul de 2-1 pentru Dinamo, marcatorul dublei a fost eliminat de arbitru, căci a intrat pe teren fără ca arbitrul să îi facă semn că îi permite.

După finalul meciului și Răzvan Grădinaru a primit cartonaș roșu.

Anca Dumitra, din ”Las Fierbinți”, replică pentru Ilinca Vandici: ”Dacă spală rufe, cumpără cireșe”