Un singur dinamovist calificat la Mondial. Performanță incredibilă!

Un singur dinamovist s-a calificat la Mondialul din 2018 din Rusia. Și este singurul din Liga 1. Dacă Nemec a rămas acasă cu Slovacia, Jaime Penedo, la 36 de ani, va apăra la turneul final.  Iar liderul selecțiilor la echipa sa națională tocmai a bifat în această dimineață o performanță incredibilă: Panama s-a calificat în premieră la un Mondial!

După ce-a pierdut în week-end cu 4-0 în fața Statelor Unite, cu care s-a duelat direct pentru biletele de Rusia, panamezii și jocul rezultatelor au permis o calificare istorică. Astfel, Penedo și compania au trecut cu 2-1 de Costa Rica, și ea calificată la Mondial, după ce-a revenit de la 0-1 în minutul 36. După pauză, în minutul 53, Gabriel Torres a reaprins speranțele, iar Roman Torres a marcat golul victoriei în minutul 88. În Trinidad Tobago, care strânsese doar 3 puncte în celelalte 9 meciuri, SUA a fost condusă cu 2-0 la pauză, reușind doar să reducă din handicap cu golul lui Pulisic. Mai dramatic pentru americani e că eșecul neașteptat nu doar că i-a scos din cursa directă pentru Mondiale, dar au pierdut și accesul la locul de baraj, Honduras învingând Mexicul cu 3-2 și jucând contra Australiei luna viitoare, ”cangurii” trecând cu greu de Siria.

Penedo trebuie să revină zilele viitoare din Panama, dar mai mult ca sigur nu va apăra contra lui Juventus Colentina.