Trei jucători la DEBUT și o victorie într-un meci decis de arbitraj

Victorie importantă la Iași pe stadionul Emil Alexandrescu, într-un meci decis de arbitraj în repriza a doua. Dinamo a înscris singurul gol printr-un penalty executat în minutul 52 de Dan Nistor după ce Cioinac a făcut o imprudență în careu la Montini și s-a și accidentat grav la gleznă.

În minutul 63, arbitrul Andrei Chivulete a fost obligat să-l elimine pe Moussa Sanoh, după ce a făcut un nou fault de galben, el mai luând un cartonaș în minutul 15. Nedreaptă a fost eliminarea lui Reda Jaadi, pe care doar centralul partidei ar putea să o explice, deoarece din reluările TV doar belgianul a fost cel faultat și i s-a arătat cartonașul în timp ce era întins pe teren. După care n-au mai fost ocazii decât în prelungiri și meciul s-a terminat 1-0.

Mircea Rednic a reușit să debuteze trei jucători la Iași. Pe Facundo Mallo, care s-a descurcat foarte bine în defensivă, Elvis Kabashi, care a fost schimbat la pauză, jocul său nefiind unul strălucit, dar și Alexander Christovao, aruncat în luptă în minutul 77.

Poli Iași: Denis Rusu – L. Rus, Gardoș, Frăsinescu, Sin – Mihalache, Cioinac – Sanoh, Joao Teixeira, Panțîru – Platini
Rezerve: Peralta – Pipos, Bosoi, Semedo, I. Cristea, Qaka, Nascimento
Antrenor: Flavius Stoican

Dinamo: Muțiu – Dussaut, Ciobotariu, Mallo, Aliji – Sorescu, Kabashi, Nistor, Jaadi – Papazoglou, Montini
Rezerve: Mandanda – R. Grigore, Jaadi, I. Șerban, Zenke, Cristovao, Ndiaye
Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: Andrei Chivulete (București) / Asistenți: Andrei Constantinescu (București) și Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe)