Tot fără victorie în Ștefan cel Mare

Dinamo nu mai știe să învingă nici când reușește să conducă pe teren propriu. Astra nu a fost nici ea o echipă de bătut pentru elevii lui Vasile Miriuță, care a schimbat degeaba sistemul de joc. În momentul în care Costache și Nemec au fost schimbați, dinamoviștii nu au mai contat în apărare și nu au reușit o victorie așteptată de atâtea etape de fanii ”câinilor”. Dinamo-Astra s-a terminat 1-1, după ce Nemec a marcat un gol frumos în minutul 66, și Moise a stabilit egalitatea în minutul 82.

Penedo a fost pus la încercare pentru prima oară în minutul 13, dar panamezul a reținut cu siguranță șutul lui Alexandru Stan.

Camerunezul Abang a ratat o ocazie uriașă pentru Astra în minutul 18. Singur cu Penedo, atacantul a luftat inexplicabil, deși avea șansa unei finalizări simple.

Astra a avut încă o ocazie uriașă în minutul 29, șutul înșelător al lui Ioniță fiind respins providențial de Penedo.

Dinamo nu a contat în prima repriză, tot echipa lui Iordănescu fiind mai periculoasă. Takayuki l-a încercat din unghi pe Penedo, însă goalkeeper-ul dinamovist a fost atent și a respins în corner.

Roș-albii nu și-au creat ocazii importante nici în repriza secundă, tot Astra fiind echipa mai periculoasă.

Total nesperat, Dinamo a deschis scorul în minutul 66, prin Nemec, la primul șut pe poartă. Slovacul a înscris cu capul după centrarea perfectă a tânărului Costache.

Astra a egalat în minutul 82 prin nou-intratul Romario Moise, care a executat impecabil o lovitură liberă de la 22-23 de metri. Tot Moise a înscris în acest sezon și cu FCSB, în remiza din startul sezonului, 1-1.

Dinamo rămâne în continuare în afara play-off-ului. Roș-albii sunt pe locul 7, cu 17 puncte, la o lungime de ACS Poli Timișoara și la egalitate cu Viitorul.

Echipele de start:

Dinamo: Penedo – Romera, Dudea, Nedelcearu, Filip – Hanca, Mahlangu, Nascimento – Costache, Nemec, Oliva
Rezerve: Brănescu, Bokila, I. Șerban, Katsikas, Corbu, Salomao, Rivaldinho
Antrenor: Vasile Miriuță

Astra: Iliev – Stan, Polcazak, Erico, Radunovic-  Dandea, Mrzljak – Balaure, Takayuki, Ioniță II – Abang