Superstiția care o ajută pe Dinamo să câștige titlul

Dinamo se lupta pentru titlu, chiar daca majoritatea fotbalistilor si antrenorul Cosmin Contra evita sa vorbeasca despre acest subiect. „Haita” este pe locul 3 dupa Viitorul si dupa FCSB, la doua puncte de ele, cu doua runde inainte de final. Victoria din Derby de Romania, 2-1, poate fi de bun augur pentru ros-albi.

In istoria celor 170 de confruntari directe intre cele doua rivale, Dinamo s-a impus doar de doua ori in prelungiri si, atentie!, a castigat titlul apoi, in acel sezon. In primavara 2004, in Stefan cel Mare, ros-albii au invins in minutul 90+3 cu golul lui Grigorie. Dupa ce Barcauan deschisese scorul, iar Neaga egalase in minutul 89. Iar in toamna 2006, Dennis Serban a reusit un gol antologic in minutul 90+1.

Ultimele doua trofee de campioana ale „cainilor” au fost anuntate de victorii in prelungiri in derby. Luni seara, Dinamo a invins FCSB, scor 2-1, golul victoriei fiind reusit de Hanca, din penalty, in minutul 90+5.