Supergol pentru Ciobi junior! Mutu în corzi, dar norocos

În această seară, se încheie practic ediția de campionat, după ultimul meci pentru barajul de menținere/promovare din Liga 1 dintre Chindia Târgoviște și FC Voluntari. Dâmbovițenii au avut de recuperat un 0-1 din tur pe terenul formației lui Adrian Mutu, fostul director general al ”câinilor” fiind la prima experiență, oficial, ca antrenor.

La Chindia au evoluat din start nume cu rezonanță pentru fanii dinamoviști. Cuplul de apărători centrali este format din Denis Ciobotariu și Marin Vătavu, primul urmând să se întoarcă sub comanda lui Florin Bratu, al doilea campion cu roș-albii în 2002! Denis, fiul lui Liviu Ciobotariu, a dus meciul în prelungiri. A marcat superb și acrobatic în minutul 68, o lovitură de cap fără speranțe pentru portarul advers, din centrarea lui Cristi Cherchez. Ultimul a fost în cantonament cu Dinamo în iarna lui 2014, Flavius Stoican a insistat pentru el, doar că nu l-a obținut, cluburile neînțelegându-se între ele. S-a ajuns la penalty-uri, unde experienta Voluntariului a fost superioara. Mutu si-a mai salvat din onoare cu ajutorul ratarilor targovistenilor de la 11 metri. A fost 1-0 pentru Chindia dupa 120 de minute de joc, dar ilfovenii s-au impus la penalty-uri cu 3-0.