Profesor contra elev. Ce a pregătit Rednic: o mare surpriză!

Dinamo se luptă pentru locul pe care Gaz Metan îl ocupă acum, o poziție de play-off pe care Mircea Rednic a promis-o de la revenire. Duelul din această seară va fi cel cu numărul 26 între cele două echipe. Dinamo are 14 victorii, Gaz Metan s-a impus de 5 ori, în timp ce 6 partide s-au încheiat la egalitate, dar niciuna fără goluri. Cu Dinamo gazdă, Gaz Metan a câștigat o singură dată și a fost învinsă de 9 ori. Două dueluri s-au terminat cu remize.

Mircea Rednic principal și Mihai Teja printre secunzi a fost rețeta pentru ediția 2006/2007, ultima in care Dinamo a luat campionatul. În vară, „câinii” antrenați de Florin Bratu au pierdut la Mediaș, scor 2-3, Darius Olaru, Mihai Popescu – autogol, Carlos Fortes / Diogo Salomao, Robert Moldoveanu. Rednic a decis sa joace din start cu Rachid Ait Atmane, Zenke fiind rezervă. Iar Montini este rezervă.