Nicolescu anunță două reveniri la Dinamo


Andrei Nicolescu a intervenit în direct pentru a oferi informații despre starea jucătorilor accidentați. Oficialul „roș-albilor” își exprimă speranța că, pentru confruntarea de luni cu CFR Cluj, Dennis Politic (25 de ani) și Kennedy Boateng (28 de ani) vor putea reveni în formula de start.

Echipa din Ștefan cel Mare s-a confruntat cu numeroase accidentări în actualul sezon. Nicolescu a declarat că în prezent nu mai puțin de 9 jucători au probleme medicale.

În partida de luni, pierdută acasă în fața celor de la Universitatea Craiova, Kopic a fost forțat să recurgă la improvizații, din cauza numeroaselor absențe. Printre indisponibili s-au numărat titulari importanți precum Josue Homawoo, Kennedy Boateng, Răzvan Patriche, Eddy Gnahore și Dennis Politic.

Dacă Politic și Boateng au fost marcați de accidentări repetate în acest sezon, ieșirea din echipă a lui Gnahore în meciul cu Craiova a fost una neașteptată. Mijlocașul francez s-a accidentat în timpul unui antrenament recent.

Potrivit lui Nicolescu, Gnahore va efectua în curând investigații suplimentare, existând speranța că nu este vorba despre o problemă gravă.

„Am acceptat demult că, la finalul ăsta de campionat, nici n-am avut soluții mai multe, care poate erau mai potrivite. Am avut accidentări. În pauza de iarnă am rămas datori, apropo de 2-3 posturi neacoperite.

Aseară a fost un meci în care noi a trebuit să fim foarte, foarte atenți la ce putem cu resursele pe care le avem. Din păcate, avem 9 accidentați, asta e.

E clar că jucătorii trebuie felicitați pentru sezonul ăsta, pentru dăruire și pentru ce au arătat alături de domnul Kopic. Le-ar trebui mai multă încredere în ei, uneori, în forțele lor proprii, dar asta e o chestiune care se dezvoltă.

Sperăm să avem cel puțin 2 reveniri la meciul următor. Sperăm la Boateng, Dennis, pentru Eddy trebuie să refacem niște teste, vedem. Nu știm exact situația lui Gnahore, trebuie să repetăm niște analize medicale.

Încercăm să fim foarte echilibrați pe fiecare post, în jur de 10-12 jucători vrem să aducem. Ne-am apucat de treabă, avem discuții preliminare, încercăm să mai facem transferuri până se termină campionatul”, a declarat Nicolescu, pentru Fanatik.

Citește și:

Dan Negru, discurs despre credință și minutul de viață: „Neputința banului e acel ceas de 100.000 de euro”

Previous EXCLUSIV Câte bilete s-au vândut la meciul cu Craiova
Next Nicolescu: „Ne-am apucat de treabă”

No Comment

Leave a reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *