Moldoveanu, bun pentru Under19. Ce au făcut ”tricolorii mici”

Pas IMENS pentru Naționala Under 19 pentru calificarea la EURO. Echipa antrenată de Adrian Boingiu a reușit să câștige un meci foarte greu, la Ploiești, scor 2-1 și mai trebuie să îndeplinească o singură condiție pentru a ajunge la turneul final. România U19 mai are un singur meci de jucat în calificări, contra Ucrainei. Dacă NU pierde, e calificată!

„Tricolorii’ au început prost, iar Browning a deschis scorul în minutul 4. Prima repriză l-a scos în evidență pe arbitrul Alejandro Hernandez, care n-a acordat 3 penalty-uri României. Totuși, România a marcat prin Tudor Băluță, în minutul 33. După pauză tot tricolorii au fost cei care au controlat jocul și au marcat după ce dinamovistul Robert Moldoveanu a ridiculizat un adversar, a centrat careu, mingea a fost deviată de un suedez și ajunge la Mățan, care a înscris în minutul 58.

Constantin Dima a fost eliminat în minutul 69, moment din care România n-a mai atacat. Pe final și Titi de la oaspeți a văzut cartonașul roșu, dar nu s-a mai schimbat nimic.

Echipele:

România: 1.Vlad – 2.Haruț, 5. Screciu, 3. Dima, 4. Neciu – 14. Băluță, 6. Dulca – 10. Mățan, 7. Dragomir-cpt., 8. Moruțan – 19. Moldoveanu
Rezerve: 12. Costache, 9. Sîntean, 11. Micovschi, 13. Boboc, 15. Lazăr, 16. L. Gheorghe, 17. Drăguș, 18. Trușescu, 20. Merloi

Suedia: 1.Ronning – 16.Bjorklund, 3. Colley-cpt., 5. Ahmedhodzic – 17. Fors, 14. Svedberg, 7. Browning, 11. Titi, 13. Marklund – 15. Edqvist, 9. Bergqvist
Rezerve: 12. Nilsson, 4. Brorsson, 6. Krusnell, 8. Konstandeliasz, 10. Kulusekvski, 18. Mumbongo, 19. Karic, 20. Shabani

Previous Un fost dinamovist a înscris în România-Israel. Ce spunea acesta despre Dinamo
Next Țucudean: ”Tot mințim oamenii”. Ce a spus după scărița cu Israel