Miriuță a decis cine a greșit la faza golului doi. De ce a făcut schimbările

Vasile Miriuță a vorbit astăzi, la o zi după remiza, 2-2, cu FCSB, un meci extrem de frumos, dar și dramatic pentru ”câini”, care au pierdut printre degete victoria în ultimul minut al partidei de pe Național Arena. Antrenorul lui Dinamo explică de ce a făcut schimbările.

„Torje a jucat senzațional, dar n-a făcut pregătirea de iarnă, atât a putut. Pesici n-are meciuri în picioare. Nistor nu s-a antrenat 3 zile, Nemec cu gripă și el. Dănciulescu e martor, i-am zis că-l bag pe Daniel Popa în locul lui Nemec. Dar Nistor a venit și a zis că vrea să iasă, că nu mai poate. Noi n-am luat golurile pe greșelile lui Popa sau Palici.

Din minutul 65 i-am zis lui Nistor să mai stea pe teren, dar nu mai putea, a fost pe antibiotice. Nu știu cum a rezistat pe teren cât a stat, a avut multă dăruire.

Torje nu mai putea. Eu am vrut să-l scot în minutul 55, dar el a zis să-l mai las. Au jucat bine, dar n-au mai putut fizic.

Dacă mor, mor pe mâna mea. Monroy s-a pregătit extraordinar, dar are un recul de vreo 2 săptămâni, e normal, pentru că n-a jucat de mult timp. De-asta l-am ales pe Palici, care liniștește jocul și dă siguranță.

N-a existat nici o influență la echipă. Niciodată! Dacă mi s-ar impune ceva, aș pleca”, a declarat Miriuță la Digi Sport.

„Eu am început pregătirea în apărare cu Romera, Nedelcearu, Katsikas și Filip. La 3 săptămâni după, erau Romera, Popescu, Marici și Olteanu. Trei jucători noi. Nu-s de condamnat, n-au jucat mult împreună. Să-i iau capul lui Olteanu, care jucase extraordinar până când a greșit? Va intra și în meciul următor, am încredere în el, e de perspectivă”