Ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, a vorbit despre cazurile de coronavirus depistate astăzi la Dinamo. Ricardo Grigore, Ștefan Fara, Vali Lazăr, Filip Mrzljak, Alexandru Răuță și Mihai Popescu sunt fotbaliștii care s-au infectat cu COVID-10.
”Fiind vorba despre o recidivă, revin cu apelul pe care l-am lansat încă de la startul acestei competiții. Cluburile de fotbal au la dispoziție două modalități de a gestiona situația. Prima, în regim închis, cea pe care o recomandăm, în sensul izolării în acele cantonamente până la final.
A doua, cea în care clubul își asumă responsabilitatea și lasă jucătorii să meargă acasă. Eu o recomand pe prima, cred că riscul e mult mai mic. M-aș bucura ca până la finalul campionatului să se recurgă la asta. Ar proteja sănătatea lor, dar și a celorlalți colegi de competiție.
Evident că o competiție e în mare parte compromisă în astfel de situații. Rezultatul și modul în care vor fi sancționate acele echipe e strict în competența Ligii Profesioniste de Fotbal. În acest moment cade în plan secundar competiția, în primul rând e importantă sănătatea sportivilor”, a declarat Ionuț Stroe la Digi 24.
Citește și:

No Comment