INTERVIU Dan Nistor acuză arbitrajul și ia apărarea suporterilor

Căpitanul lui Dinamo, Dan Nistor, a dat încă o pasă de gol aseară la singura reușită a ”câinilor”  cu FCSB, 1-1, și demonstrează încă odată că este cel mai bun jucător din lotul lui Dusan Uhrin.

-Este bun egalul ăsta pentru voi?

Important este că nu am pierdut. Nu vreau să comentez arbitrajul, că am avut două penalty-uri, eu știam doar de unul, dar domnul președinte, asta este, mergem mai departe.

-V-ați temut că veți pierde la masa verde?

Și suporterii echipei gazdă au dat cu brichete, au dat cu mai știu eu ce, am luat bricheta, am aruncat-o înapoi, n-a fost niciun fel de problemă, așa este în derby, mai aruncă unul cu o brichetă, trebuie să fim bărbați. Ok, nu cred eu că au sărit în teren și au dat cu pumnul și cu picioarele.

-Au sărit la final după meci în teren.

După meci? N-am văzut. Dar dacă au sărit, nu e ok.

-Ar putea să jucați din nou în deplasare fără spectatori…

Nu știu la ce meciuri te-ai uitat tu dar noi de fiecare dată când am jucat în deplasare am avut suporteri și au fost chiar mulți!

-A fost galeria suspendată…

Suporteri am avut tot timpul în deplasare. Ei au fost. Au venit îmbrăcați în negru.

-Cum ai trăit acele momente? Ai știut ce se întâmplă? V-ați dus la vestiare…

Ne-a spus domnul arbitru că trebuie să stăm 10 minute la vestiare și după aia să revenim pe teren. Atâta tot.

-Ați simțit că a fost derby?

Da, au fost foarte multe persoane în tribună, le mulțumim că ne-au susținut, cred eu că a fost un meci frumos, păcat că nu am câștigat.

-Al patrulea egal…

Asta este. Bine că nu am pierdut. Important era să câștigăm, nu mai contează că eu dau gol sau dau pasă de gol. Important e ca echipa să câștige și să urcăm în clasament.

-Mergi direct la echipa națională. Ce ți-ai propus?

Sunt fericit, cred că merit această convocare și îmi doresc din tot sufletul să și joc.

-Crezi că se pot scoate 6 puncte din această dublă?

Da, normal. Trebuie să acumulăm cele șase puncte și să luăm o opțiune serioasă pentru calificarea la EURO.

-De ce ați jucat în echipamentul negru?

Pentru Cătălin. Pe tricourile negre este imprimat chipul lui, de aceea.

-Ce v-a spus Dusan Uhrin?

Ne-a felicitat, a spus că am făcut un meci bun, i-a plăcut atitudinea noastră, mai ales cea din a doua repriză și dacă o vom ține așa cu siguranță vom urca sus în clasament.

-Crezi că voi și FCSB veți fi în play-off?

Eu îmi doresc din tot sufletul ca ambele echipe să mai joace încă trei meciuri una împotriva celeilalte și eu cred că așa va fi.

-FCSB-ul ce impresie ți-a lăsat?

O impresie foarte bună, sunt tehnici, jucători foarte buni, cred că nici Dinamo și nici ei nu suntem pe locurile reale în clasament.