Înfrângere în Youth League. Șanse minime de calificare

Câinii mici nu au mai reușit să impresioneze ca pe vremea când erau antrenați de Florin Bratu. Sub ochii fostului lor antrenor, care a urmărit meciul din lojă și a trăit partida la maxim pentru că a muncit un an de zile să-i ducă pe dinamoviști în Liga Campionilor pentru juniori, ei au dezamăgit la debutul în Youth League.

Campioana Croației, Lokomotiva Zagreb, s-a impus cu 2-0 într-un meci în care Dinamo a dat senzația că oricât ar fi durat meciul nu ar fi reușit să înscrie. Kastrati a marcat primul gol în minutul 26 și în a doua croații au majorat scorul dintr-un penalty executat de Dunic.

Vasile Miriuță a venit și el să urmărească pe viu viitorul lui Dinamo. La pauză antrenorul câinilor a stat de vorbă preț de mai multe minute cu legenda câinilor, Cornel Dinu. De asemenea, Mihai Stoichiță, Vlad Munteanu și Giovani Becali au mai asistat la acest meci. Nici din postura de selecționer, Cosmin Contra nu a fost interesat să-i urmărească pe viu pe juniorii sub 18 ani. Un alt absent a fost Adrian Mutu.

Manșa secundă a duelului dintre Dinamo U19 și Lokomotiva Zagreb U19 se va disputa pe 18 octombrie, în Croația, la ora 15:00, a anunțat UEFA. În cazul în care se va califica, Dinamo U19 va juca în turul II al al UEFA Youth League (1/22 noiembrie) împotriva învingătoarei partidei dintre Ludogoreţ (Bulgaria) şi Zeljeznicar (Bosnia-Herţegovina).

FC DINAMO București U19: 12 EȘANU Mihai – 2 MIȘILARICU Stelian, 4 MOTROC Vlad, 17 GRIGORE Ricardo, 23 GHEȚU Cristian – 8 GHEORGHE Liviu, 6 VLAD Mihnea – 20 GHEORGHE Ion (cpt), 10 VASILE Florin, 7 CREȚU Geani – 9 MOLDOVEANU Robert.
Rezerve: 99 FARA Ștefan – 5 ROGOJAN Valentin, 15 LAZĂR Alin, 21 RĂDUCAN Gabriel, 22 MITRACU Alexandru, 24 OLTAY Levent, 44 MĂGUREANU Cătălin.
Antrenor principal: POENARU Ilie
Antrenor secund: ARDELEANU Marius

NK LOKOMOTIVA Zagreb U19: 1 VASILJ Filip – 2 HUJBER Luka, 4 RUFATI Agron, 13 MERSINAJ Jon, 3 MAJCENIC Antonio – 6 BREZINA Toni (cpt), 10 DUNIC Mateo, 8 VINOGRADAC Edi – 11 KRAJINOVIC Nikola, 7 SKANSI Ivan, 9 KASTRATI Lirim.
Rezerve: 12 BERMANEC Bruno – 5 JEDVAJ Marino, 14 LAGUNDZIC Ivan, 15 PIEROBON Giulijano, 16 DOBRIC Lovro, 17 VRANJKOVIC Marko, 18 GORICAN Silvio.
Antrenor principal: BOGDANOVIC Josip
Antrenor secund: LEKO Jerko