Început cu stângul pentru Miriuță

Dinamo nu a reușit să învingă la primul meci pe bancă a lui Vasile Miriuță, chiar dacă au arătat multă dorință de a învinge în această seară.

Dinamo a început ceva mai bine meciul, încercând să o surprindă pe FCSB pe contraatac: Nascimento și Hanca și-au încercat norocul de la distanță, fără finalitate însă.

Nemec a ratat o ocazie uriașă pentru Dinamo în minutul 19. După o centrare inspirată a lui Hanca, slovacul a reluat din câțiva metri cu călcâiul, fiind blocat însă de Niță.

FCSB s-a dezmorțit abia în minutul 22, când șutul lui Alibec din careu s-a dus peste poarta lui Penedo.

S-a terminat 1-0 pentru FCSB, o victorie „de echipă mare” a roș-albaștrilor, care și-au arătat în momentele dificile superioritatea valorică.

Deși nu a jucat prost, Dinamo plătește în continuare tribut lipsei investițiilor și zgârceniei patronului. Jocul decent prestat de „câini” în această seară nu garantează evoluții solide în viitor, cum entuziasmul unui „șoc” pe banca tehnică nu poate ține la infinit.