Fără victorie, dar cu joc îmbunătățit!

Dinamo și-a îmbunătățit mult evoluția după eșecul usturător din prima partidă de verificare a verii, 1-4, cu NK Osijek, dar tot nu a reușit să producă prima victorie estivală.

”Câinii” au pierdut, scor 0-1, cu Lokomotiva Zagreb (locul 5 din Croația) și au realizat că posesia superioară nu aduce neapărat succesul. Spre deosebire de partida precedentă nu au mai fost erori personale, dar Ivansuc (35) a tras fără speranțe pentru Penedo, direct în vinclu.

În repriza secundă, nu au mai fost oportunități mari de gol, jucătorii acuzând căldura excesivă de la Limbus, localitatea unde s-a jucat meciul.

Dinamoviștii au jucat într-un echipament inedit, în gri cu verde forforescent, care va reprezenta al treilea pentru viitorul sezon.

Dinamo în prima repriză: Penedo – Dudea, Nedelcearu, M. Popescu, St. Filip – Busuladzici, I. Șerban – Hanca, D. Nistor, Al. Dulca – Bawab

Dinamo în repriza a doua: Muțiu – Romera Navarro, Marici, R. Grigore, M. Oliva – Mahlangu, L. Gheorghe – Costache, Tîrcoveanu, Bumba – Nemec

Rezerve: I. Gheorghe, Vl. Olteanu. Portarii Laurențiu Brănescu și Iustin Popescu și atacantul Rivaldinho nu au evoluat.

Lokomotiva Zagreb: Semper – Karacici, Majstorovici, Kolinger, Valentici, Sunjici, Ivanusec, Majer, Basa, Kolar, Radonjic