Șoc la Dinamo. Eugen Voicu se retrage din proiectul Red&White, acționarul majoritar la Dinamo.
Eugen Voicu a dezvăluit motivele retragerii sale de la Dinamo. Fondatorul și acționarul majoritar al Certinvest afirmă că nu se simte confortabil în lumea fotbalului.
„Nu cred că ăsta trebuie să fie termenul. Nu mă retrag de la Dinamo, rămân la Dinamo. E consider că rolul meu, pe care mi l-am asumat inițial, a fost îndeplinit. Și cred că e momentul să vină cineva care poate să facă lucrurile din momentul de față mai bine. Să adauge plus valoare proiectului.
Nu e un pas înapoi. E un pas firesc în evoluția unei compani, când există un profil de conducători care se pricep să ducă un proiect până într-un anumit moment, e bine să schimbi profilul celor care conduc compania cu alții care se pricep să ducă lucrurile din acel moment mai departe.
(n.r. – Rămâneți, totuși, la Dinamo? Vă păstrați un procent de 10%?) E foarte posibil. Nu cred că despre bani trebuie să vorbim acum. E vorba despre faptul că în fotbal eu nu mă simt neapărat acasă. În schimb am o experiență în a lansa niște businessuri și cam asta cred că am făcut. Am ajuns la o anumită stabilitate la club, la un anumit traseu pe care clubul va evolua și cred că momentul reconstrucției adevărat sau clar definit e din acest sezon, care tocmai a început”, a declarat Eugen Voicu, în exclusivitate la FANATIK.
„Dar e posibil să vină cineva care se pricepe mai bine la fotbal, care se pricepe mai bine la a crește companii, cu o dinamică pe care o pot gestiona mai bine. (n.r. – Când v-ați hotărât să vă retrageți?) Hotărârea am luat-o când am investit la Dinamo. Pentru că eu mi-am asumat o perioadă limitată la momentul respectiv. Nu m-am văzut patron de echipă de fotbal și mi-am îndeplinit rolul pe care l-am asumat atunci. Asta e tot.
Clubul e bine. Evident că îți dorești să fie și mai bine decât e la un momentdat, dar lucrurile merg în direcția bună și chiar dacă ritmul a fost poate mai puțin alert decât ne-am fi dorit, totuși din interior dacă ne raportăm la ce s-a întâmplat în club, sunt multe schimbări pozitive. Clubul are altă dimensiune a staffului și altă calitate.
Lucrurile astea vor impacta și vor fi vizbile în timp în evoluția clubului. Deocamdată puține lucruri se și văd care se întâmplă, dar percepția asupra rezultatelor mai durează.
(n.r. – A contribuit și presiunea familiei în luarea deciziei?) Da. Și da și nu. Presiunea a fost la început. Au zis că am pățit ceva că fac acest pas. Între timp s-a obișnuit și familia mea.
Despre Nicolescu
(n.r. – Nicolescu rămâne la Dinamo?) Sigur că da. Andrei muncește enorm. Nu se vede ce efort depune și cât de mult se străduiește să facă lucrurile bine și să acopere multe nevoi pe care le are clubul în momentul de față. Eu îl apreciez mult pe Andrei. Eu susțin și voi susține în continuare activitatea clubului. Nu se poate spune că am plecat. Cu toate greșelile pe care le-am făcut cu toții, direcția e bună.
(n.r. – Cine vă preia pachetul? Renovatio?) Nu comentez acest aspect. Eu nu am spus că voi ceda la Renovatio. Eu am spus doar că Renovatio are un procent mai mare decât cel care e public și că în curând se va vedea și la registrul comerțului. N-am spus că voi cesiona către Renovatio”, a adăugat fondatorul si acționarul majoritar al Certinvest.
Citește și:
Tentativă de asasinare a lui Donald Trump! Care este situația acum
No Comment