Doar Sorescu a jucat la tineret cu Spania. Dinamovistul lăudat!

Naţionala de tineret a României a pierdut meciul amical disputat împotriva Spaniei, scor 0-1. Selecţionata condusă de Mirel Rădoi nu a avut un joc prea strălucit, iar unicul gol al partidei a fost marcat de Merino (mijlocaș la Real Sociedad), în minutul 66. De fapt, tinerii tricolori au avut două ocazii tot meciul. Una în minutul 61, la șutul lui Valentin Gheorghe, a doua în minutul 82, când Drăguș și Rus s-au încurcat reciproc în careul advers.

Din minutul 62, pe teren a intrat și dinamovistul Deian Sorescu, care l-a înlocuit pe Radu Boboc în banda dreaptă a apărării. Apărătorul ”câinilor” a încercat să joace simplu, să nu se expună la pericole, în dorința de a prinde lotul pentru Euro 2019 din Italia. A fost apreciat de staff la finalul meciului, a intrat bine în meci și-a avut o inetrvenție salvatoare din care ibericii puteau face 2-0! Rici Grigore a fost doar rezervă neutilizată. Pentru naționala lui Mirel Radoi urmează, pe 25 martie, de la ora 19:00, cel de-al doilea joc de pregătire, contra Danemarcei, tot in Spania, la „Marbella Football Center”.

România U21: I. Radu. – R. Boboc, Pașcanu, A. Rus, F. Ștefan – Nedelcu, Ciobanu – V. Gheorghe, V. Dragomir, Fl. Coman – D. Drăguș.
Rezerve: Căbuz, A. Vlad – R. Grigore, V. Ghiță, Casap, Drăghici, Moruțan, Tudorie, Sîntean, Olaru, Butean, Fulop, Sorescu
Antrenor: Mirel Rădoi

Spania U21: Unai Simon – Pedro Porro, Vallejo, Mere, S. Reguillon – Zubeldia, Merino – Oyarzabal, Fornals, Soler – Mayoral
Rezerve: Sivera, D. Martin – Palencia, A. Martin, Alena, De Miera, Pedraza, R. Mir, Olmo, M. Vallejo, M. Roca, P. Torres
Antrenor: Luis de la Fuente

Se trage un semnal de alarmă: ”Cu două eșecuri, te duci….”. De ce trebuie urmat ”modelul Craiova”