Dinamo a umilit CFR-ul și e pe primul loc

Dinamo a câștigat meciul de pe terenul celor de la CFR Cluj, scor 3-0, și s-a instalat pe primul loc în clasament cel puțin până la meciul de mâine dintre CSU Craiova și Viitorul.

Prima fază periculoasă a partidei a venit în minutul 3, când Hanca a executat o lovitură liberă, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă. Cu un minut înaintea finalului primei părți, ardelenii au cerut penalty după un duel între Dielna și Păun, dar arbitrul Marius Avram a lăsat jocul să continue.

„Câinii” au deschis scorul în minutul 50, când Traian Marc a gafat inexplicabil și Steliano Filip a împins mingea în poartă. Cu trei minute înainte de final, Sergiu Hanca a driblat superb în careu printr-o piruetă și a reușit un gol splendid. Bumba a stabilit scorul final dintr-o lovitură de pedeapsă obținută în prelungiri.

Dinamo va juca în ultima etapă, sâmbătă, acasă, cu Astra.

CFR CLUJ – DINAMO 0-3 VIDEO

Au marcat: St. Filip 50, Hanca 87, Bumba 90+7

Echipele de start:

CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – L. Rus, C. Deac, Omrani, Al. Păun – Nouvier, Bud.
Antrenor: Vasile Miriuță
Rezerve: Vâtcă – Horj, Nascimento, Sorsa, Antal, C. Sîrbu, Peteleu.

Dinamo: Penedo Cano – Romera Navarro, Nedelcearu, Dielna, St. Filip – Busuladzici, Mahlangu – Hanca, Palici, D. Nistor – Nemec.
Antrenor: Cosmin Contra
Rezerve: Cerniauskas – Bawab, Rivaldinho, M. Oliva, I. Șerban, Marici, Bumba.