Dinamo, la egalitate cu Petrolul

Ovidiu Burcă îi pregătește pe jucătorii săi să revină în Liga 1. Pentru asta a programat un amical cu Petrolul Ploiești, terminat la egalitate, 1-1. Partida s-a jucat fără spectatori, în cantonamentul roș-albilor de la Săftica.

Scorul a fost deschis de „câini” în minutul 31, prin fundașul stânga Alin Șerban, care a trimis un șut sub bară, fără șansă pentru portarul advers, după o fază la care a contribuit și Iulian Roșu.

Jefferson a egalat după pauză, în minutul 54. Centrare Budescu din corner, iar mijlocașul brazilian a reluat cu capul din mijlocul careului.

Tabela nu s-a mai modificat până la final, dar meciul s-a terminat cu un conflict aplanat de stewarzi, după o intervenție a lui Meijers la Pop.

Dinamo – Petrolul Ploiești

Dinamo: Dujmovic – D. Irimia, Giafer, Bena, Patriche, Șerban – Iglesias, N. Roșu, I. Roșu, Borcea – Ghezali
Rezerve: Constantin – Moura, Demici, Țîră, Buleică, A. Irimia, Pop, Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Petrolul: Jercălău – Purtic, Meijers, R. Grigore – Pashov, Jefferson, Seto, Tucaliuc, Borța – Budescu, Grozav
Rezerve: Ciorăneanu, Ioniță, Petre, Catargiu, Bucur, Dima, Rădulescu, Doua
Antrenor: Florin Pîrvu

Arbitru: Sebastian Colțescu

Previous Revine la Dinamo: ”Mă întorc din vară”