Dinamo a câștigat Cupa Ligii 2017!

Dinamo a castigat in aceasta seara primul trofeu dupa o pauza de 5 ani. Ros-albii au invins cu 2-0 dupa dubla lui Nemec (6 si 26).
Prima repriza a fost o plimbare in parc pentru formatia lui Cosmin Contra, care, pe langa golurile puncherului slovac, au mai avut doua reusite, valabile!, nevalidate insa de arbitrul Radu Petrescu la semnalizarile eronate ale asistentului Ciprian Dansa. Rivaldinho si Mahlangu au inscris spectaculos din pozitii regulamentare, dar degeaba.

„Cainii” au dominat autoritar si au pus monopol pe minge in fata a 12.272 de fani dinamovisti, banatenii fiind incurajati doar de 25 de suporteri. Antun Palici, capitanul echipei, a facut cateva faze superbe, cu una angajandu-l pe Nemec la deschiderea scorului. Rivaldinho a ratat o ocazie uriasa in prima parte. A tras de doua ori in portar si o data afara, in aceeasi faza! Romera a urcat neobosit pe dreapta, acolo unde Hanca s-a resimtit dupa problemele la inghinali. Steliano Filip a dorit sa celebreze nasterea primului sau copil cu un gol, de aceea a avansat temerar in stanga. Mahlangu s-a evidentiat printr-un joc exact si perpendicular pe poarta.

In repriza secunda, Dinamo a schimbat partitura, preferand sa conserve cu calm si cu discernamant avantajul. Patania de anul trecut, cand a avut 2-0 cu CFR Cluj in finala Cupei Romaniei pierduta la penalty-uri, a fost o lectie din care s-a invatat.

Echipele de start:

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Dielna, St. Filip – Mahlangu, Palici (cpt) – Hanca, Rivaldinho, D. Nistor – Nemec.
Rezerve: Cerniauskas – Busuladzici, Bawab, M. Oliva, Tîrcoveanu, Marici, Bumba.
Antrenor: Cosmin Contra

ACS Poli Timișoara: Curileac – Haruț, Șeroni, Bocșan, Novak – Artean (cpt), Ignea – Al. Popovici, Bîrnoi, Fucek – Drăghici.
Rezerve: Smaranda – Morariu, Fridrich, Doman, Mailat, Pădurariu, Soljic.
Antrenor: Ionuț Popa

Arbitru: Radu Petrescu (București)
Asistent 1: Ciprian Danșa (Oradea)