Cornel Dinu critică dur Dinamo

Cornel Dinu a analizat pentru FANATIK meciul de Cupă Dinamo- FC Argeș, în care echipa lui Mircea Rednic a primit golul înfrângerii din nou în prelungiri.

„O partidă care, dacă ne gândim și la lipsa spectatorilor, șocurile le-au reprezentat doar sirenele salvărilor care treceau spre Spitalul de Urgență”

Distribuțiile de început ale celor două echipe lăsau impresia că nu pun mare bază pe Cupă, deși au situații complet diferite în campionat. Au fost foarte multe schimbări în primul 11 în ambele formații… cam șase la Dinamo și vreo șapte, opt la Argeș”

„O primă repriză anostă, plată, greu de urmărit, cu un ritm scăzut de joc, cu foarte multe greșeli de ambele părți. În repriza a doua jocul a fost lansat prin golul lui Țîră, după o pasă excelentă a lui Torje, printre trei apărători, într-un moment în care Dinamo a schimbat cuplul bizar de atacanți Neicuțescu – Moldovan cu ceva care promite mai mult, Vestenicky și Țîră.

Jocul a căpătat o tentă mai apropiată de o părere că echipele și-ar dori, totuși, victoria. Argeșul a făcut două schimbări care s-au văzut, Ișfan și Meza Colli în locul lui Palic și Honciu și echilibrul s-a rupt în special la mijlocul terenului”

Dinamo a încercat din nou să-și apere acel fragil 1-0, s-a cam retras după vreo 25 de minute bune, prin minutul 70, singura ocazie fiind șutul lui Torje din minutul 68.

Egalarea a venit poate neașteptat, după un contraatac de manual pornit dintr-o recuperare în careul propriu și o pasă luminoasă a lui Viana, în minutul 77. Dinamo a contat din ce în ce mai puțin, intrarea lui Latovlevici a dat și ea Argeșului argumente de a evita prelungirile.

„Una dintre cele mai slabe..”

Argeșul a avut și șansă la o fază în care apărarea lui Dinamo, una dintre cele mai slabe din istoria echipei, a gafat din nou, Nica l-a lăsat pe Latovlevici să pivoteze lângă el, să tragă la poartă, Eșanu a scos în prima fază, dar mingea a ajuns la Dumitru, scăpat de Radu și a făcut 2-1 în minutul 93…

Golul calificării argeșene a fost marcat cu largul concurs al lipsei de calitate a lui Nica și a lui Radu, care, repet, nu-și justifică niciunul îndelungata răbdare de li se tot oferi șanse să arate ce nu au… simplu, nu au calitate.

Argeșul a avut cu cine să înlocuiască pe parcurs distribuția inițială, când a fost nevoie, în timp ce Mircea Rednic n-are fundași laterali, n-are mijlocași de creație și, mai ales, efort, n-are atacanți care să dea gol.

Rednic a luat o echipă total nepregătită, sunt greu de compensat efectele aducerii unui antrenor doar pe bază de chiromanție de către oameni care n-au fost în ofsaid niciodată pe teren, ci numai în birouri.

În continuare umbra nefastă a total neinspiratei hotărâri de aducere a lui Bonetti, o caricatură de antrenor care mai mult a doborât decât a ridicat pe Dinamo, va mai persista, de la Săftica pe terenul din șoseaua «Ștefan cel Mare». Decizie care, repet, a fost a unor oameni care n-au fost în ofsaid în viața lor nici măcar în jocurile copilăriei”

Theo Rose despre începuturile sale: ”Așa am făcut primii bani, câștigați de mine”