Ce victorie uriașă pentru Lucescu! A învins la ultima fază

A fost seară internațională de Liga Națiunilor, iar unul dintre rezultatele notabile s-a înregistrat la Stockholm. Acolo unde Turcia a obținut o victorie incredibilă în Suedia.

Amenințat de turci cu demiterea, Mircea Lucescu a reușit să își capaciteze jucătorii, deși în minutul 49 erau conduși cu 2-0. Vedeta de la AC Milan, Hakan Calhanoglu, a egalat în minutul 51, cu o execuție bine plasată, de la marginea careului de 16 metri. Tehnicianul român a mutat inspirat. L-a introdus pe Emre Akbaba, mijlocașul de 25 de ani al lui Galatasaray, iar roadele s-au văzut în minutele de final. Cu două minute înaintea finalului timpului regulamentar, a finalizat o combinație în viteză în careul nordicilor. La ultima acțiune a jocului a deviat inteligent cu capul și a stabilit scorul final, 3-2. După acest rezultat, Il Luce poate fi mai liniștit.