Ce surpriză poate pregăti Rednic pentru meciul cu Gaz Metan

Dinamo are nevoie urgentă de un fundaș dreapta, dar Mircea Rednic nu a reușit să aducă momentan niciunul. Cu Sorescu mai eficient în atac, decât în apărare,, antrenorul lui Dinamo primește o veste bună.

Costi Nica, 28 de ani, poate reveni în circuitul oficial după o pauză de 25 de luni. În condițiile unor refuzuri pentru postul de fundaș dreapta, Mircea Rednic, antrenorul lui Dinamo, îl ia în calcul pentru vineri, la meciul de la Mediaș, cu Gaz Metan.

După ce s-a antrenat încă din martie cu Dinamo, dar a fost înregistrat abia în septembrie, Constantin Nica (28 de ani) a revenit pe teren, la amicalul cu Petrolul (3-2), după câteva săptămâni de la accidentarea ce nu i-a permis să revină oficial în circuit. Fostul jucător de Serie A a evoluat 67 de minute cu prahovenii, sâmbătă dimineață.

Dacă nu va fi lovit din nou de ghinion și va fi apt de joc, atunci este o soluție pentru primul „11″ în perspectiva etapei de vineri cu Gaz Metan. Nica nu a mai jucat de 25 de luni într-o partidă oficială! Ultima sa partidă oficială a fost pe 21 septembrie 2019, cu Clinceni (1-2).

A mai jucat 33 de minute în amicalul din iunie cu Galatasaray (1-2). Nica a fost lovit de accidentări teribile în ultimele sezoane, ce l-au obligat să fie mai degrabă spectator și în continuu program de recuperare.

El a strâns doar 58 de meciuri oficiale din vara lui 2013, când semna cu Atalanta Bergamo în schimbul sumei de 1,6 milioane de euro în contul grupării din Ștefan cel Mare.