Ce a făcut Penedo în ultima zi la Mondial

Jaime Penedo a fost integralist și în al treilea și ultimul meci de la Mondiale. După trei goluri luate de la belgieni, apoi șase de la englezi, Panama a condus cu 1-0 pe Tunisia și spera într-o victorie istorică la prima participare la un turneu final. Mai ales că au intrat la pauză cu avantajul creat în startul partidei.

Panamezii au rămas doar cu bucuria participării și a faptului că într-o repriză din fiecare din cele trei partide au fost la înălțime. La pauza, au fost la egalitate cu Belgia, apoi în repriza secundă cu Anglia a fost 1-1, iar în aceasta seară au avut chiar avantaj. Numai că tunisienii au revenit și s-au impus cu 2-1 după două goluri reușite în decurs de 15 minute. Din nou lui Penedo nu are ce i se reproșa, doar că sună ca un ecou acum ce i-a transmis Dan Nistor la plecare spre Rusia: „Vezi să nu iei un sac de goluri!”. S-au adunat 11, însă rămâne satisfacția participării la cea mai tare competiție a anului, a unei experiențe irepetabile. Jaime va avea căteva zile de vacanță, probabil va sosi în Polonia spre finalul stagiului pentru ultimul amical.