ATENȚIE DINAMO. Și Athletic Bilbao a câștigat ieri cu 0-2

Formația antrenată de Cuco Ziganda a reușit ieri prima victorie din stagiul de pregătire din Elveția. Ei au evoluat împotriva formației FC Sion pe care baștii au dominat-o tot meciul, conform athletic-club.eus.

Prima reușită a fost de fapt un autogol al elvețienilor în prima repriză (Zterovic în minutul 38) și în cea de-a doua Raul Garcia a marcat în minutul 52 după un pressing al lui Villalibre și o centrare perfectă a lui Cordoba.

Athletic va juca mâine împotriva turcilor de la Fenerbahce și vor mai întâlni în stagiul din Elveția pe FC Brugges și Valladolid. Echipa din Bilbao mai jucase înainte doar un meci pe care l-au pierdut, cu FC Basel (2-3).

Dinamo va juca împotriva lui Athletic Bilbao într-o dublă care va conta pentru calificarea în play-off-ul Europa League. Primul meci se va disputa pe 27 iulie la București și returul va avea loc în Spania pe 3 august.

Echipa de start a lui Bilbao: 4-1-4-1

Iago Herrein – De Marcos, Laporte, San Jose, Iñigo Lekue – Benat – Susaeta,  Aketxe, Vesga, Sabin Merino – Aduriz

Au mai jucat Etxeita, Unai, Boveda, Nunez, Balenziaga, Unai Lopez, Eraso, Iturraspe, Cordoba, Raul Garcia, Muniain, Villalibre

INTERVIU EXCLUSIV Nascimento: ”Fanii au fost forța noastră”